معرفی نرم افزار های مهندسی نفت

در خصوص معرفی نرم افزارهای مهندسی نفت باید گفت با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و با ورود رایانه به جنبه‌های مختلف زندگی، بخش صنعت و نفت هم دچار تحولی شگرف شد که بدون نرم‌افزارهای حرفه‌ای این پیشرفت میسر نمی‌شد. در رشته مهندسی نفت و صنعت نفت و گاز نرم‌افزارهای زیادی کاربرد دارند و این نرم‌افزارها هستند که کار را برای مهندسان این رشته آسان‌تر می‌کنند.

در عصر حاضر با توجه به افزایش برداشت از منابع نفتی موجود و نیاز به کشف میادین و منابع نفتی جدید، صنعت نفت نیازمند متخصصینی با درکی بالا از میادین و مخازن موجود و همچنین دانش بالای نرم افزاری جهت مدیریت این مخازن و اکتشاف مخازن جدید می باشد.

در بخش معرفی نرم افزارهای مهندسی نفت باید ذکر نمود که  ۴ زمینه اصلی فعالیت شامل اکتشاف، حفاری، مخازن و بهره برداری وجود دارد، بدین منظور نرم افزارهای پیشرفته بسیاری، متناسب با زمینه فعالیت مهندسین طراحی و تولید شده است تا آنها بتوانند با استفاده از این نرم افزار ها به مدیریت مخازن موجود و نیز کشف مخازن جدید بپردازند.

عمدتاً شرکت‌های تولید‌کنند‌ه‌ی نرم‌افزار در زمینه‌ی نفت‌ و گاز، خود دسته‌بندی‌هایی از تولیداتشان ارایه کرده‌اند که چندان بر دسته‌بندی فعالیت‌های این صنعت منطبق نیست. زیرا ممکن است یک بسته‌ی ‌نرم‌افزاری در چند فعالیت از صنعت نفت‌ و گاز کاربرد داشته باشد یا دقیقاً در دسته‌بندی فعالیت‌های بالادستی یا پایین‌دستی قرار نگیرد.

همانند آنچه در سایر گروه‌های صنعتی دیده می‌شود نرم‌افزارهای نفتی عموماً «شبیه‌سازی» (طراحی، شبیه‌سازی، مدل‌سازی، محاسباتی و …) فعالیت‌های مربوط را بر عهده دارند. از این رو امکانات آن‌ها در چارچوب نرم‌افزارهای شبیه‌سازی قابل بررسی است.