نرم افزارهای مهندسی اکتشاف

نرم افزار های تخصصی مهندسی اکتشاف

در خصوص نرم افزار های تخصصی مهندسی اکتشاف باید گفت: همانطور که پیش از این نیز ذکر گردید کشف حوزه های نفتی اولین مرحله از بهره برداری نفت است. اساس این کار بر مبنای لرزه نگاری است. امواج صوتی به اعماق زمین فرستاده شده و با تحلیل و اندازه گیری آن به منابع نفتی پی می برند. زمین شناسی در این گرایش بسیار مهم است. از دیگر کاربردهای نرم افزارهای تخخصی مهندسی اکتشاف میتوان به بررسی رخساره های زمین شناسی، تطبیق رخساره ها و خواص پتروفیزیکی با داده های چاه های اکتشافی اشاره نمود.

نرم افزار Petrel

Petrel محصول شرکت Schlumberger نرم افزاری یکپارچه برای مطالعه و حل کلیه چالش های زیرزمینی شامل تفسیر اطلاعات لرزه نگاری و شبیه سازی مخزن می باشد. پترل که یکی از نرم افزار های تخصصی مهندسی اکتشاف می باشد، فرآیند یکپارچه ای برای توسعه و پایش مدل استاتیک و دینامیک مخزن فراهم کرده که بدین ترتیب کلیه مشکلات ارتباطی بین نرم افزارهای مختلف برای تهیه و توسعه مجزای این مدل ها مرتفع شده و از عدم تطابق داده های ورودی در هر مرحله و یا از دست رفتن آنها در هنگام تبادل داده ها که در هنگام استفاده از نرم افزارهای مختلف اتفاق می افتد جلوگیری می کند.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس تا ماه May سال 2025 می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

petrel

نرم افزار Arc GIS

ESRI ArcGIS نرم افزار سیستم اطلاعات جغرافیایی به منظور کار با نقشه ها و اطلاعات جغرافیایی می باشد که توسط شرکت ESRI توسعه داده شده است. از این نرم افزار در تهیه و استفاده از نقشه, گرد آوری داده های جغرافیایی, تحلیل اطلاعات بر مبنای نقشه, تولید و به اشتراک گذاری اطلاعات جغرافیایی, به کارگیری نقشه ها و اطلاعات جغرافیایی در دیگر برنامه ها در یک پایگاه داده استفاده می شود. این سیستم یک زیر ساخت برای ساخت نقشه و اطلاعات جغرافیایی موجود در سراسر یک سازمان در سراسر یک جامعه فراهم می کند.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

ESRI ArcGIS Desktop

نرم افزار surfer

Golden Software Surfer نرم افزاری کارآمد برای مدلینگ و نقشه برداری سه بعدی از داده هاست. این برنامه به صورت گسترده ای برای مدلسازی عوارض زمین، نقشه برداری و سه بعدی سازی عمق دریا، آنالیز سطوح زمینی و زیر سطحی، مدلسازی و بصری سازی حوزه های آبخیز و … استفاده میشود. در واقع این برنامه اطلاعات خام ورودی XYZ را به نقشه های سه بعدی قابل چاپ تبدیل میکند. یکی از مزیت های این برنامه در مقابل سایر رقبا تکنیک های شبکه بندی متنوع و انعطاف پذیری زیاد در تغییر پارامتریک شبکه بندی ها میباشد.

در این برنامه شما میتوانید اطلاعات شبکه بندی سایر فرمتهای از جمله فایلهای USGS, DEM و ESRI نیز وارد کنید. نقشه نهایی در این برنامه کاملا به صورت سه بعدی است و تمامی پستی و بلندی ها با رنگهای مختلف و به وضوح به نمایش گذاشته میشود. برای نمای بهتر حالت سه بعدی در قسمتهای لازم به صورت خودکار سایه گذاری نیز انجام میشود. شما میتوانید نقشه های پایه را با سایر نقشه های که در لایه های اطلاعاتی دیگری تهیه شده با یکدیگر ادغام کنید و خروجی های گرافیکی بسیار غنی دریافت کنید. از آنجایی که خروجی این برنامه کاربرد بسیار زیادی در ارائه اطلاعات دارد، تقریبا تمامی قسمتهای پروژه به سلیقه شما قابل تغییر است و نتیجه کار باب میل شما خواهد بود. توصیه میکنیم در بین برنامه های نقشه برداری سه بعدی Golden Software Surfer را از قلم نندازید و حتما برای یکبار آن را تست کنید.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

Surfer

نرم افزار HampsonRussell Suite

HampsonRussell Suite یا به اختصار HRS ، نام نرم افزار مهندسی و تخصصی محصول شرکت CGG در زمینه تجزیه و تحلیل های ژئوفیزیکی و توصیف آن می باشد. در حقیقت نرم افزار پیش روی شما مجموعه ای از ابزار های بسیار کاربردی در زمینه تجزیه و تحلیل و پیش بینی های مشخصات مخازن در صنعت می باشد. این نرم افزار به دلیل ارائه راه حل های جامع و قدرتمند قادر است تا نتایج مورد نیاز شما را به سرعت بدست بیاورد. شما همچنین در هنگام استفاده از این محصول مدیریت بسیار کاملی از پروژه خود را به لطف قابل تنظیم بودن گردش کار این نرم افزار در دست خواهید داشت.

نرم افزار CGG HampsonRussell علاوه بر تفسیر مشخصات مخزن قادر می باشد تا شما را در تمام مراحل اکتشافات ژئوفیزیکی و ویژگی های مخزن از وارون سازی و تحلیل AVO گرفته تا تفسیر چند مولفه ای همراهی کند. دقت بسیار بالا در تجزیه و تحلیل ها باعث می شود تا نتایج حاصل شده شما با کمترین میزان اشتباه انجام بگیرد. از این رو شما با استفاده از این نرم افزار به شکل قابل توجهی از افزایش خطا و هزینه در پروژه هایتان صرفه جویی خواهید کرد. شما به کمک این محصول پیچیده ترین آنالیز ها را نیز می توانید انجام بدهید.

از جمله کاربرد های این نرم افزار می توان به کابرد در صنعت نفت و گاز اشاره داشت. به نحوی که مهندسین نفت و گاز به کمک این نرم فزار اکتشافات و آنالیز های بسیار مفیدی را تا به امروز انجام داده اند. همه ابزار های موجود در این بسته نرم افزاری به شما در کسب بهترین نتایج کمک خواهند کرد.

HampsonRussell Suite

نرم افزار Vista

نرم افزار VISTA محصول Schlumberger یک پکیج کامل برای پردازش داده‌های دوبعدی و سه بعدی در خشکی یا دریا می‌باشد. این نرم افزار در سال 1985 توسعه داده شده است. برای پردازش داده‌ها از الگوریتم‌های دقیق و صحیحی استفاده می‌کند. این نرم افزار به راحتی قابل استفاده بوده و از لحاظ صحت نیز تایید شده است. نرم افزار VISTA معمولاَ برای کنترل کیفیت روزانه داده‌ها به هنگام برداشت داده‌ها (OnsiteProcessing) استفاده می شود. کار طراحی و کنترل کیفیت داده های لرزه نگاری بدون استفاده از این نرم‌افزار پیشرفته طراحی و پردازشی امکان پذیر نیست.

vista

نرم افزار GeoLog

Paradigm Suite شامل چندین نرم‌افزار حرفه‌ای از جمله Geolog است که نرم افزاری پیشرفته برای ارزیابی و آنالیز پتروفیزیکی در شاخه زمین شناسی است. این ابزار که یکی از نرم افزار های تخصصی مهندسی اکتشاف است تا آنجا در حوزه پتروفیزیک و تجزیه و تحلیل زمین شناسی اهمیت دارد که به عنوان یک استاندارد صنعتی در بین متخصصین و اهالی فن شناخته میشود. از ویژگی های بارز این برنامه می توان به چند کاربره بودن آن، مدیریت عالی داده ها، گرافیک بسیار مناسب در طراحی واسط کاربری و نتایج نمایشی و همچنین یکپارچگی مناسب آن در بحث ادغام و ترکیب داده اشاره کرد.

به ادعای این شرکت آخرین نسخه این نرم افزار، نسل بعدی راه حلها و ابزارهای ژئوفیزیک و پتروفیزیکی خواهد بود و با تکنولوژی ها و قابلیتهای مختلفی که در اختیار متخصصین قرار میدهد بهبود کارایی و کاربرپذیری آن را تضمین میکند. این نرم افزار بر پایه محصول دیگر این شرکت یعنی Epos کار میکند.  Geolog به صورت مستقیم بر روی داده های موجود در Epos و دیتابیسهای شخص ثالث همچون Petrel* seismic  کار میکند.

این برنامه در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد و همواره بر اساس نظر مشتریان شرکت سازنده مشکلات موجود را برطرف و با افزودن قابلیتهای جدید بازار گسترده تری را برای خود رقم میزند. ژئولاگ و مجموعه Paradigm Suite یک ابزار همه کاره در حوزه پتروفیزیک است که با فراهم کردن امکانات مختلف، مدیریت لاگها و داده های پراکنده به راحتی امکان پذیر است که این کار باعث میشود تا کاربران بتوانند با پتلفرمهای بیشتری ارتباط برقرار کنند و بدین ترتیب سرعت و دقت انجام کارها بسیار بیشتر از قبل شود.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

geolog

نرم افزار LogPlot

LogPlot یک نرم‌افزار نقشه‌برداری ساده و با انعطاف‌پذیری بالا و از جمله نرم افزار های تخصصی مهندسی اکتشاف است که دانشمندان علوم زمین از سال 1983 تا کنون برای نمایش بصری داده‌های ژئوتکنیک، محیط زیست و داده‌های معدنی مورد استفاده قرار داده‌اند. این برنامه داده‌های شما را در حالت اسکرول بی‌نهایت و یا در قالب چندین صفحه ارائه میدهد. شما میتوانید یک یا چند صفحه را به فرمتهای مختلف PDF یا HTML خروجی بگیرید. همچنین امکان تبدیل گزارش به عکس با فرمتهای , BMP, TIFF, و PNG وجود دارد. با استفاده از این نرم‌افزار شما به راحتی امکان ثبت لاگ‌های زمین‌شناسی، ترسیم نمودارهای سنگ‌شناسی و یا ثبت و ترسیم داده‌های مربوط به چاه‌های گمانه در جریان عملیات معدن کاوی یا حفر چاه وجود دارد.

با یک نگاه به نمودارهای ترسیم شده به راحتی میتوانید اطلاعات دقیقی در مورد تخلخل، ستونهای لیتولوژی و غیره کسب کرد. با استفاده از RockWare LogPlot امکان تهیه فایلهای الگو، وارد کردن ساده داده‌های خام  و تبدیل آن به فرمت‌های دیگر وجود دارد. محیط برنامه گرافیکی و ساده است و ویرایشگر داده آن بسیار توانمند طراحی شده است طوری که به راحتی میتوانید با ستونها و ردیفهای اطلاعاتی کار کنید و اطلاعات هر سلول را تغییر دهید؛ در این بخش به راحتی امکان فیلتر کردن داده‌ها نیز وجود دارد. همچنین در بخش طراحی لاگ انعطاف بالایی خواهید داشت؛ در این قسمت بیش از 40 قالب آماده برای این کار تدارک دیده شده که امکان سفارشی کردن آنها نیز وجود دارد.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

LogPlot

نرم افزار TechLog

Schlumberger Techlog یک نرم افزار بسیار قدرتمند با محیطی کاملا یکپارچه همراه با تمامی ویژگی های که برای پردازش داده ها و نشان دادن نتایج مورد نیاز است می باشد. این نرم افزار قادر است تا به پردازش داده های مربوط به زمین شناسی، حفاری, مخزن و مهندسی تولید و ژئوفیزیک بپردازد. از دیگر توانایی های این نرم افزار می توان به زمین شناسی شامل آنالیز لاگ های تصویری، آنالیز بافت، آنالیز لاگ دیپ میتر، آنالیز مغزه و …، حفاری شامل آنالیز پایداری دیواره چاه اشاره کرد.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

TechLog

نرم افزار Petromod

PetroMod نرم افزاری توانمند برای مدلسازی تکامل حوزه های رسوبی است. این برنامه با در نظر گرفتن دوره های زمین شناسی مختلف، مدلسازی سیستم های نفتی و لرزه ای، پدیده هایی همچون مهاجرت رسوبات و شرایط مختلف سطحی و زیرسطحی، تجزیه و تحلیل حوزه های رسوبی را تکمیل میکند و به مهندسین کمک میکند تا اطلاعات ارزشمندی را در زمان کمتری به دست آورند. با استفاده از این برنامه بررسی پروسه کاهش و تلفات لایه های هیدروکربنی کار سختی نخواهد بود چرا که با در اختیار داشتن دوره های مختلف زمین شناسی، بررسی این تغییرات امکان پذیر خواهد بود.

PetroMod با دقت بالایی مسیرهای مهاجرت هیدروکربن، مقدار آن و زمان و تاریخچه این مهاجرتها را در شرایط سطحی و زیر سطحی به خوبی مدلسازی میکند. این محصول در مدلسازی سیستم های نفتی با مقیاس بزرگ (یک بعدی، دو بعدی و یا سه بعدی) از حوزه های کوچک و جزئی و پراکنده گرفته تا ارزیابی کل منطقه و حوزه تحت نظر هیچ گونه محدودیتی ندارد. مدلهای ارائه شده پویا هستند، بدین معنا که رکوردهای اطلاعات کاملی در مورد تکامل ساختار حوزه، وضعیت دما، سوابق فشار، اثرات آن بر مهاجرت، انباشتها، اتلاف نفتی و گازی و بسیار از پارامتریهای اطلاعاتی دیگر در اختیار مهندسین قرار میدهد تا بتوانند در مقیاس کلان تصمیم گیری درستی اتخاذ کنند.

خواصی همچون نسبت گاز به نفت (GOR) و یا گرانروی API به راحتی امکان آنالیز، استنباط و پیش بینی های لازم را دارا هستند. PSM یا مدلسازی سیستمهای نفتی، جزئی حیاتی از ریسکها و خطرهای اکتشاف میدان های نفتی است که میتوان در تمامی مراحل اکتشاف – از همان مراحل اولیه اکتشاف که کنترل خاصی روی شرایط نداریم تا مراحل بعدی که روال کار هدایت پذیرتر است مورد اجرا قرار دهیم که با استفاده از این برنامه اعمال این موارد کار آسانی است.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

Petromod

نرم افزار Interactive Petrophysics ; IP

Interactive Petrophysics ; IP نرم افزاری نو آورانه، جامع، انعطاف پذیر، تخصصی و سریع می باشد که دانشجویان مختلف، از رشته های مختلفی نظیر زمین شناسان و مهندسین مخزن و پتروفیزیک ها می توانند از آن استفاده نمایند. رابط کاربری دوستانه ای که ای نرم افزار دارد، کار با آن را برای افراد مختلف آسان می سازد و پتانسیل استفاده از برنامه را بالا می برد. در ورژن جدید برنامه، ویژگی های مختلفی بهینه سازی و اصلاح شده است. این نرم افزار به شما کمک می کند که تصمیمات مورد نظر خود را راجب دیواره و جداره سوراخ هایی که با سیمان سر و کار دارند بگیرید. شما می توانید تمامی داده های مورد نظر راجب ابزار های مختلف و ابزار های پیشرفته التراسونیک را وارد برنامه کنید و سپس به مدل سازی بپردازید. این برنامه از مدل های چندتایی نیز پشتیبانی می کند.

همزمان با این که کاربر در مدل این برنامه، به شبیه سازی می پردازد، می تواند اطلاعات و داده های مورد نظر خود را برداشت نماید. گزارش ها و ریپورت های این نرم افزار در استالی واضح و شفاف به نمایش در می آید تا کاربر به راحتی بتواند به نتیجه انالیز های این برنامه پی ببرد. آنالیز های به شکل جداگانه و چندتایی بر روی منطقه مورد نظر صورت می گیرد و بهترین نتایج را محاسبه می نماید. Self Organising Maps  ابزاری قدرتمند و البته جدید برای آنالیز های مربوط به سنگ، مخزن و … می باشد.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نا محدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

IP