نرم افزار های تخصصی مهندسی بهره برداری

نرم افزار های تخصصی مهندسی بهره برداری

در خصوص نرم افزار های تخصصی مهندسی بهره برداری باید گفت: نرم افزارهای این گرایش در زمینه صنایع پایین دستی نفت، طراحی خطوط لوله و آنالیز سرعت و زاویه و فشار سیالات درون خطوط لوله و نحوه انتقال سیالات از مخزن به واحدهای پالایشگاهی و نیز تطبیق تاریخچه به کار میروند.

نرم افزار Petrel

Petrel محصول شرکت Schlumberger نرم افزاری یکپارچه برای مطالعه و حل کلیه چالش های زیرزمینی شامل تفسیر اطلاعات لرزه نگاری و شبیه سازی مخزن می باشد. پترل که یکی از نرم افزار های تخصصی مهندسی مخازن می باشد، فرآیند یکپارچه ای برای توسعه و پایش مدل استاتیک و دینامیک مخزن فراهم کرده که بدین ترتیب کلیه مشکلات ارتباطی بین نرم افزارهای مختلف برای تهیه و توسعه مجزای این مدل ها مرتفع شده و از عدم تطابق داده های ورودی در هر مرحله و یا از دست رفتن آنها در هنگام تبادل داده ها که در هنگام استفاده از نرم افزارهای مختلف اتفاق می افتد جلوگیری می کند.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس تا ماه May سال 2025 می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

petrel

نرم افزار CMG

CMG Suite که یکی از نرم افزار های تخصصی مهندسی بهره برداری است، همچنان در حال شکستن زمینه های مختلف برای شبیه سازی و ساخت مدل و پالایش پیشرفته بهبود فرآیندهای مختلف به وسیله ی پردازش موازی می باشد. از جمله این پردازش ها میتوان به فعل و انفعالات متقابل انضباطی مانند اثرات گرمایی، geochemistry ،geomechanics و رفتار و فاز مایعات و همچنین هیدرولیک چاه و جستجو نام برد.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

CMG

نرم افزار Eclipse

نرم افزار صنعتی و مهندسی شبیه سازی مخازن هیدروکربوری Schlumberger ECLIPSE Simulation متعلق به شرکت خدمات فنی شلمبرژر بوده و کامل ترین و نوین ترین مجموعه از روش های حل عددی معادلات جریان درون مخزن را برای پیش بینی و تطابق تاریخچه ی رفتار دینامیک انواع مختلف مخازن عادی و غیر عادی نفتی و گازی میباشد. Schlumberger ECLIPSE Simulation به دلیل توانایی های گسترده و خارق العاده ، سرعت بالا ، حل موازی معادلات و … در سه دهه ی گذشته بالاترین رتبه ها را بین نرم افزار های رقیب کسب کرده است.

با توجه به اینکه بیش از 800 شرکنت در بیش از 70 کشور جهان از این نرم افزار استفاده میکنند ، نرم افزار Schlumberger ECLIPSE Simulation در زمینه ی تعامل با مهندسان خبره ی نفت به نرم افزار غیر قابل دسترسی تبدیل گردیده است به گونه ای که این نرم افزار در سال های گذشته به نرم افزار استاندارد شبیه سازی مخازن هیدروکربوری در شرکت های بزرگ صنعتی تبدیل شده است. همچنین این نکته که تاکنون بیش از 1500 مقاله ی SPE به این نرم افزار رجوع داده شده است بیانگر این است که این نرم افزار در بین جوامع دانشگاهی و صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

در این نسخه توانایی های شبیه سازی به روش های نفت سیاه ، Compositional ، گرمایی و خطوط جریان گسترش یافته است. شبیه سازی روش های شیمیایی نیز در این نسخه دارای تغییرات زیادی گردیده و امکانات و توانایی های زیادی به آن اضافه گردیده است. همچنین تعامل این نرم افزار با نرم افزار پترل گسترش یافته است.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

Eclipse

نرم افزار IPM

IPM Suite مجموعه نرم افزار شرکت Petroleum Experts یا به اختصار PETEX است که برای شبیه سازی و بهینه سازی شبکه های سطحی، مدلسازی چاه نفت، مدلسازی سیستم تقطیر، مدلسازی سیستم های تزریق آب و گاز در چاه های نفت، مدلسازی تاثیرات منافذ موجود در اطراف چاه و …میباشد. مجموعه نرم افزار های IPM از جمله GAP, PROSPER, MBAL, PVTP, REVEAL and RESOLVE میتوانند به صورت یک پارچه با یکدیگر اجرا شوند. که به مهندسین اجازه ی طراحی کامل زمینه ها را میدهد. مدل می تواند شامل مخزن تمام چاه و سطح سیستم جمع آوری باشد. IPM می تواند مدل و بهینه سازی تولید و آب و یا سیستم تزریق گاز به طور همزمان انجام دهد. با کامل شدن مدل مخزن چاه و سیستم های سطح و تاریخچه تولید همسان، سیستم تولیدمی تواند بهینه سازی و تولید پیش بینی را اجرا کند.

رویکرد منحصر به فرد جهانی به مهندسین این اجازه را میدهد که برای تعیین تنظیمات بهینه به حداکثر تولید یا درآمد، حساب همه محدودیت های که در سیستم تنظیم وجود دارد بگیرد. این نتایج پس از آن می تواند برای اجرای تنظیمات در سطح زمینه برایرسیدن به اهداف بهینه سازی مورد استفاده قرار گیرد. به معنای واقعی کلمه چند هزار رشته در سراسر جهان وجود دارد که برای مدیریت و بهینه سازی از IPM استفاده میکنند. با استفاده از RESOLVE و OpenServer IPM میتواند نرم افزارهای PETEX را به نرم افزارشخص ثالث مخزن شبیه سازی و شبیه سازی فرآیند متصل کند.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

IPM

نرم افزار tNavigator

tNavigator نرم افزاری قدرتمند جهت شبیه سازی دینامیکی مخازن نفت و گاز است. این برنامه تلاشی جمعی از محققین و تیم توسعه شرکت RFD است. این برنامه قابل نصب بر روی سیستم های شخصی، لپ تاپ، سرورها و حتی کلاسترهای HPC است. برنامه به زبان ++C نوشته شده است و در کدنویسی آن از جدیدترین تکنولوژی های پردازش موازی و شتاب دهنده های سخت افزاری استفاده شده است. سرعت پردازش و عملکرد این برنامه متناسب با توان سخت افزاری سیستم میزبان است.

قطعا اگر برنامه را بر روی سیستم های کلاستر با چندین هسته پردازشی اجرا کنید شاهد افزایش چشمگیر سرعت عملیات شبیه سازی و پردازشی خواهید بود. برای به حداکثر رساندن سرعت پردازش مدلهای پیچیده از هیچ تکنولوژی دریغ نشده است، در جای لازم از NUMA، Hyperthreading، محاسبات هیبریدی MPI/SMP و … به خوبی استفاده شده است. همه این تکنولوژی ها به کار گرفته شده است تا برنامه با حداکثر کارایی به متخصین خدمت رسانی کند و سایر رقبا را با اختلاف معنی داری پشت سر بگذارد.

در صفحه معرفی این محصول، شبیه سازی تعاملی یکی از ویژگی های اصلی این محصول برشمرده شده است. در واقع این محصول بر خلاف سایر ابزارهای شبیه سازی نه تنها اجازه مانیتورینگ در لحظه عملیات شبیه سازی مخازن را میدهد بلکه این اجازه را نیز به کاربران میدهد تا بتوانند با چند کلیک ماوس خواسته ها و پارامترهای مورد نظر خود را در جریان شبیه سازی تغییر و نتایج را مشاهده کنند. این موضوع باعث تسهیل عملیات شبیه سازی و مطالعه پارامتریک مخازن نفت و گاز میشود و قطعا باعث صرفه جویی زمانی زیادی خواهد شد. توصیه میکنیم اگر در شاخه مهندسی نفت و گاز درگیر در فرایندهای شبیه سازی مخازن هستید و یا حتی برای رساله پایانی خود نیازمند پژوهش در این زمینه هستید tNavigator را به عنوان یکی از برترین ابزارهای این حوزه به کار بگیرید.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

tNavigator

نرم افزار PVTSim

PVTsim نرم افزاری است برای مدل سازی معادلات حالت که به کاربر اجازه میدهد خواص سیالات و داده های تجربی PVT را به طور کامل شبیه سازی کند. PVTsim از تعدادی ماژول تشکیل شده است. این نرم افزار قابلیت های متعددی جهت شبیه سازی فرایندهای رایج در مهندسی تضمین جریان (Flow Assurance Engineering) دارد. این نرم افزار قادر به محاسبات ترمودینامیکی سیستم های حاوی اب، ازمایشات لوله قلمی و swelling نیز میباشد. بررسی مطالعات موردی و مشکلات ناشی از وجود رسوبات هیدروکربنی مانند هیدرات های گازی، اسفالتین و واکس در سیستم های بهره برداری از موضوعات دیگر این نرم افزار است. کلیه حقوق این نرم افزار متعلق به شرکت Calsep است. این نرم افزار برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ انتشار یافت. بیش از ۳۰۰ شرکت مهم و پیشرو صنعت نفت و گاز ، شرکت های خدماتی و متخصصان ازمایشی از این نرم افزار استفاده میکنند.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

PVTSim

نرم افزار PVTi

نرم افزار PVTi یکی از شناخته شده ترین نرم افزار های مهندسی نفت از ماژول های نرم افزار  Eclipse ساخت شرکت شلمبرژر می باشد که برای تفسیر داده های خواص سیالات مخزن کاربرد دارد.

Eclipse

نرم افزار WINPROP

ماژول WinProp از بسته نرم افزاری CMG نرم افزار قدرتمند خواص سیال مخزن است. این نرم افزارها بسته ای بر اساس معادلات حالت می باشند که به منظور ایجاد اطلاعات PVTاز اطلاعات آزمایشگاهی سیالات مخزن تهیه شده است. در این نرم افزار با استفاده از داده های آزمایشگاهی نظیر فشار، دما، حجم نسبی، نسبت مولی و… و با استفاده از معادله حالت، نمودارهای مختلف سیال بر اساس محاسبات خود نرم افزار رسم میشود. سپس با استفاده از داده های آزمایشگاهی که در اختیار داریم، نمودارهای رسم شده توسط نرم افزار بر داده های واقعی منطبق میشود .به این کار به اصطلاح Matchگیری گفته میشود. این انطباق با استفاده از تغییر در پارامترها و وزن دهی انجام می گیرد. در این نرم افزار امکان انتخاب چندین معادله حالت، استفاده از معادلات مختلف برای ویسکوزیته و نیز امکان تنظیم (tune) نمودن معادلات، با دادههای آزمایشگاهی نیز وجود دارد. در انتها می توان داده های PVTرا به فرم مناسب برای شبیه سازی های مخزن مانند نرم افزارهای (Imex &Gem)CMG و Eclipseخروجی گرفت.

CMG

نرم افزار F. A. S. T

نرم افزار FAST ساخت شرکت کانادایی Fekete در شهر Calgary است و یکی از کامل‌ترین و به‌روزترین نرم‌افزارهای تفسیر چاه‌آزمایی است که اخیراً نیز توسط تعدادی از شرکت‌های بزرگ نفتی ایران نیز خریداری و مورد استفاده قرار گرفته است. این نرم‌افزار بواسطه هماهنگ بودن با علم روز، رابط گرافیکی مناسب و دقت بالای خود به سرعت در حال باز کردن راه خود در بازارهای بین المللی است. از ابتدای کار تا کنون بیش از 25 نسخه متعدد از این نرم افزار وارد بازار شده است. این نرم افزار برای کاربر بسیار مناسب طراحی شده و قابلیت ویرایش در مراحل مختلف را دارد. وارد کردن خواص سیال در آن در مقایسه با نرم افزارهای دیگر راحت‌تر است. برای آنالیز و تشخیص داده‌ها از 16 مدل مختلف نیز استفاده شده است و انطباق و رگرسیون‌گیری نیز به خوبی طراحی شده است.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

FAST F. E. K. E. T

Pan System

نرم‎افزار Pansystem برای تطابق تاریخچه، طراحی و آنالیز چاه آزمایی طراحی شده است و با استفاده از داده های ورودی که معمولا تغییرات فشار بر حسب زمان می باشند، این کارها را انجام می دهند. با این نرم افزار می‌توان داده‌های مخزنی را پیش‌بینی کرد. اساس محاسبه ، تجزیه و تحلیل اطلاعات بر مبنای روشهای چاه آزمایی مانند Horner Plot و … می باشد. نرم‎افزار Pansystem از قدیمی‌ترین نرم‌افزارهای تفسیر و آنالیز چاه آزمایی است و می‎تواند داده‎های فشار، دبی و زمان مربوط به یک چاه را آنالیز، تجزیه و تحلیل کند.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

pan system

نرم افزار Saphir

KAPPA Ecrin عنوان یک مجموعه نرم‌افزاری کامل جهت آنالیز داده‌های داینامیک بوده که در حوزه اکتشاف و استخراج پیشرفته مخازن نفت تمامی ابزارهای لازم برای این کار را فراهم نموده است. مهمترین نرم‌افزار این بسته برنامه سفیر (Saphir) بوده که برای تجزیه و تحلیل رفتار گذرا فشار در مخازن نفتی به کار می‌رود. این برنامه عموما برای چاه‌آزمایی که به بررسی و تجزیه‌وتحلیل رفتار مخزن در طول زمان می‌پردازد، استفاده می‌شود. نتایج حاصل از چاه‌آزمایی تاثیر زیادی در تشخیص مقادیر واقعی پارامترهای مخزن دارد و به دست آوردن مقادیر واقعی این تغییرات بعد از حفر چاه، مدل دقیق و به‌روزی از مخزن در اختیار مهندسان قرار میدهد.

با این برنامه میتوان شاخص‌های بهره‌دهی مخازن و پارامترهای مختلفی مثل نفوذ‌پذیری سنگ مخزن، ضریب پوسته، انباشت چاه و بسیاری دیگر از پارامترهای دخیل در تغییرات مخزن طی زمان را محاسبه کرد. این برنامه تخصصی اساسا بر مبنای منحنی مشتق فشار که بر حسب زمان میباشد کار میکند. از سفیر میتوان برای حالتهای مختلف مخزن مانند چاه‌های افقی، تداخل چاه‌ها، فشار مرزی و تخلخل دوگانه استفاده کرد. Topaze NL نرم‌افزار دیگر این مجموعه جهت آنالیز دبی گذرا است که با آنالیز منحنی افت، عملکرد آینده مخازن را پیش‌بینی کرده و مشخصه‌های آن را تعیین میکند. Ecrin نرم‌افزار دیگری نیز تحت عنوان Rubis برای مدل‌سازی چند منظوره عددی و در نهایت Amethyste نرم‌افزار کاملی جهت محاسبه اثرات عدم قطعیت و ضریب بهره‌دهی چاه‌های نفتی در خود جای داده است.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

Saphir

نرم افزار UTCHEM

نرم افرار UTCHEM که یکی از نرم افزار های تخصصی مهندسی بهره برداری می باشد، یک شبیه ساز سیلابزنی مواد شیمیایی است که توسط دانشگاه تگزاس آستین تولید شده. این نرم افزار قادر است مکانیزم های ازدیاد برداشت را در مخازن هیدروکربنی با دقت بالا شبیه سازی کند. این نرم افزار یک شبیه ساز سه بعدی است که قادر به مدل کردن حداکثر چهار فازی است، فاز آبی، فاز نفتی، فاز میکروامولسیون، و فاز گازی. برنامه راه حل این شبیه ساز یک فرمولاسیون IMPES است یعنی فشار آب به صورت ضمنی محاسبه می شود و غلظت اجزا به صورت صریح محاسبه می شود. پدیده های فیزیکی و شیمیایی محتلف شامل رفتار فازی میکرو امولسیون، مدل های کشش سطحی، مدل گرانروی، چندجزیی فازی، مدل به دام افتادگی فاز ها، مدل تراوایی سه فازی که وابسته به عدد به دام افتادگی (Phase Trap) هستند، مدل های جذب شیمیایی و مدل رئولوژیکی پلیمری توسط این شبیه ساز مدلسازی می شوند. همچنین چگونگی وابستکی مستقیم و غیر مستقیم این مدل ها به پارامترهایی از جمله شوری (غلظت یون های دوظرفیتی) و متغیرهای دیگری از جمله غلظت حلال همراه قابل بررسی و شبیه سازی است.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

UTCHEM

نرم افزار EORgui

نرم افزار EORGui  از جمله نرم افزار های مفید و کاربردی برای غربالگری ویا به اصطلاح فنی Screening روش های ازدیاد برداشت (EOR) می باشد. این ابزارها که در این مجموعه گنجانده شده اند برای دانشجویان و یا حتی افراد شاغل در بخش های صنعتی مرتبط در جهت انتخاب و بهینه سازی روش های ازدیاد برداشت بسیار مفید و کارامد است.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

EORgui

نرم افزار OLGA

Schlumberger OLGA که یکی از نرم افزار های تخصصی مهندسی بهره برداری می باشد، نرم‌افزاری جهت مدل‌سازی و شبیه‌سازی جریان چندفازی که فرایندی دینامیک می‌باشد، تولید شده است. این برنامه ابتدا و به‌صورت رسمی توسط شرکت استات‌اویل (Statoil) عرضه می‌شد که سپس به تصاحب SPT Group درآمد و پس از خرید این گروه توسط شرکت بزرگ Schlumberger توسعه‌ی آن به عهده‌ی شلومبرجر یا شلمبرژه افتاد. در نرم‌افزار اُلگا انواع شبکه‌های خطوط لوله که شامل تجهیزات فرایندی مختلف مانند کمپرسور، شیر، مبدل حرارتی، پمپ و… است، قابل مدل‌سازی و شبیه‌سازی به‌صورت دینامیک می‌باشد.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

OLGA

نرم افزار Pipesim

در یک کلام با نرم افزار Schlumberger PIPESIM می توان میزان درستی که لازم است تا چالش های جریان مایعات و بهینه سازی تولید را به دست آورد، محاسبه نمود.

یکی از بزرگترین دغدغه های مهندسین ، طراحی مطمئن چاه ها و خطوط لوله به قسمی است که مایعات تولید شده به صورت امن و مقرون به صرفه ای به تسهیلات فرآیندی برسد. پایه و فنداسیون مدل سازی صحیح سیستم های تولید برمبنای سه حوزه اصلی علمی زیر استوار است که در همگی PIPESIM لحاظ شده اند:

مدل سازی جریان چند فازی: PIPESIM طیف وسیعی از ارتباطات جریانات چند فازی استاندارد صنعتی و همچنین مدل های مکانیکی سه فازی پیشرفته را به کار می گیرد. این مدل امکان محاسبه ساختار جریان، تاخیر مایعات، خصوصیات مربوط به شکل حرکت مواد و کاهش فشار همه ایستگاه ها در طول مسیر تولید را فراهم می آورند.

مدل سازی خصوصیات مایع: PIPESIM دو انتخاب را برای کاربر فراهم می کند، یکی مفاهیم مرتبط با نفت سیاه استاندارد صنعتی، و دیگری یک محدوده از مدل های ترکیبی از حالات معادله ای است. بسته به نوع برنامه، کاربران می توانند ازیک مجموعه گسترده از ویژگی های موجود در نرم افزار برای مدل سازی طیف گسترده ای از انواع مایعات انتخاب داشته باشند.

مدل سازی انتخاب گرما: پیش بینی درست انتقال گرما در محاسبه درجه حرارت خصوصیات مایع مورد نظر در سیستم، شکل گیری جامدات، و اصولا برای تمام طراحی های گرمایی سراسری سیستم حیاتی است. PIPESIM محاسبات تعادل انرژی که برای انواع مکانیزم های انتقال گرما محاسبه می شود، را انجام می دهد.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

Pipesim

نرم افزار stimCADE

StimCADE نرم افزاری مناسب جهت انجام فرایندهای اسید کاری است. اسید کاری یکی از روشهای مهم برای برقراری ارتباط دوباره سازند و ستون چاه بعد از عملیات حفاری است. مهندسین نفت در جریان هستند که برای حفاری چاه های نفت و گاز از گل حفاری استفاده میشود. در حین استفاده از این گل در هنگام حفاری ارتباط بین سازند و ستون چاه قطع میشود چرا که ذرات جامد این گل به مرور در سازند نفوذ میکند و نهایتا باعث قطع کامل ارتباط آن با ستون چاه میشود. حال برای از میان برداشتن این گل از روی دیواره سازند از اسید استفاده میشود. برای این کار از اسیدهای مختلفی استفاده میشود که استفاده از هرکدام دلایلی خاص خود را دارد.

این نرم افزار قادر است با ارائه خصوصیات سازند و سیال استفاده شده در عملیات حفاری محاسبات مختلفی انجام دهد و عملیات اسید کاری را شبیه سازی کند. تمامی ترکیبات شیمیایی مورد استفاده در عملیات اسید کاری در این برنامه وجود دارد و متخصصین میتوانند دقیقا ترکیب مورد نظر خود را شبیه سازی کنند. این برنامه با اطلاع از میزان خورندگی اسید و تاثیر آن بر روی مشخصه های سازند میتواند میزان آسیب پذیری سازند و ریسکهای احتمالی این کار را پیش بینی و محاسبه نماید. StimCADE قادر است تا فرایند شبیه سازی را برای مخازن کربناته با دقت بالایی انجام دهد.

نرم افزار با تمرکز بر عملیات اسید کاری ساخته شده است به همین دلیل تمامی قابلیتهای ارائه شده در جهت تسهیل فرایند شبیه سازی در برنامه تعبیه شده است. مهندسین نفت و گاز میتوانند برای انجام فرایندهای اسیدکاری در مخازن نفت و گاز از این برنامه به خوبی استفاده کنند. استفاده از این برنامه باعث میشود تا قبل از انجام فیزیکی و آزمون خطای فرایندهای اسید کاری در محیطهای عملیاتی، آزمایشهای مختلفی در یک محیط امن نرم افزاری انجام شود تا به یک نتیجه گیری کلی برسیم. این کار باعث میشود تا هزینه ها و ریسکهای مخاطره آمیز به حداقل برسد.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

StimCADE

نرم افزار Fracpro PT

FRACPRO ، نام نرم افزار مهندسی و تخصصی در زمینه شبیه سازی و تجزیه و تحلیل شکاف هیدرولیکی به شمار می رود. در حقیقت نرم افزار پیش روی شما به عنوان یک استاندارد جهانی در زمینه شبیه سازی شکستگی های هیدرولیکی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. شما به کمک این محصول و ابزار های قدرتمند آن قادر خواهید بود تا طراحی و مهندسی شکاف هیدرولیکی را بهینه کرده تا میزان تولید و میزان بازیابی مخزن را برای خود افزایش داده و صرف نظر از نوع تشکیل، نفوذپذیری یا مکان به نتایج بهتری دست پیدا کنید.

در واقع شما به کمک نرم افزار Fracpro قادر خواهید بود تا متغیر های مختلفی را بصورت جامع مدل سازی کنید. بدین معنی که شما به کمک این نرم افزار می توانید هر گونه نوع کار نظیر تحریک فشار، شکستگی ها، فواصل متعدد سوراخ شده و چاه های ورودی محدود را شبیه سازی کرده و سپس به تجزیه و تحلیل آن ها بپردازید. بدین ترتیب شما می توانید انواع شکاف ها را در هر سازنده مدل کنید. این برنامه از جمله نرم افزار های نام آشنا در زمینه فرکینگ می باشد.

همچنین بهره مندی از قابلیت مدل سازی سه بعدی باعث می شود تا کاربران بتوانند تجزیه و تحلیل های خود را در نمایشگرهای گرافیکی پیشرفته ای به بهترین شکل ممکن انجام بدهند. روند کاری این محصول بدان گونه است که داده های شکست در هر لحظه توسط این محصول ثبت می شود و بدین ترتیب شما می توانید داده ها و اطلاعات آماری را به بهترین شکل در اختیار داشته باشید.

FracPro-PT

نرم افزار PDMS

نرم‌افزار AVEVA PDMS که یکی از نرم افزار های تخصصی مهندسی بهره برداری می باشد، برنامه‌های مجموعه‌ی AVEVA Plant است که یک نرم‌افزار قدرتمند طراحی و مدل‌سازی سه‌بعدی (3D CAD) که کاربرد اصلی آن در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می‌باشد. PDMS مخفف Plant Design Management System است که و به این معنی است که این نرم‌افزار قابلیت‌ها و امکانات طراحی، مدل‌سازی و مدیریت واحدهای صنتی را دارا می‌باشد. این نرم‌افزار از بخش‌ها و ماژول‌های مختلفی تشکیل شده است که از آن‌ها می‌توان به بخش Admin؛ ایجاد پروژه و بانک اطلاعاتی، مدیریت دسترسی کاربران و تعریف کلمه‌ی عبور برای هر کاربر، بخش Design؛ جهت طراحی و مدل‌سازی پیشرفته و کامل انواع واحدهای فرایندی با دقت بالا، بخش Draft برای تهیه‌ی نقشه‌ها با انواع نماها از طرح با جزئیات بالا و امکان ویرایش خروجی این بخش در نرم‌افزار اتوکد، اشاره نمود.

PDMS

نرم افزار Aspen Hysys

Aspen HYSYS یک نرم افزار قدرتمند و مهندسی برای صنعت انرژی سیستم های پالایشگاهی ، پتروشیمی ، الکترولیتی و جامد می باشد که به تازگی توسط کمپانی AspenTech برای سیستم عامل های ویندوز منتشر شده است . نرم افزار Aspen HYSYS دارای یک آرایه گسترده ای از امکانات و ویژگی ها برای چالش های مهندسی فرآیند صنعت انرژی است . نرم افزار Aspen HYSYS همچنین دارای یک ابزار مدل سازی فرایند جامع که پیشرو در جهان نفت و گاز ، پالایشگاه ها و شرکت های مهندسی برای شبیه سازی فرآیند و بهینه سازی فرایند در طراحی و عملیات است ، استفاده می شود .

ویژگی های نرم افزار Aspen HYSYS : – بهینه سازی طراحی مفهومی و عملیات – دارای یک آرایه گسترده ای از امکانات و ویژگیپ برای چالش های مهندسی فرآیند صنعت انرژی – بهترین محیط مدل سازی برای صنعت انرژی – تجزیه و تحلیل حرارتی ، طراحی مبدل و رتبه بندی، و دینامیک برای بهینه سازی در دقیقه و تحقق بخشیدن – پرداختن به جریان ، پردازش گاز ، راکتور پالایشگاه – نظارت بر عملکرد برای تولید نفت و گاز ، پردازش گاز ، پالایش نفت ، صنایع و جداسازی هوا – دارای پایه ترمودینامیک جامع برای محاسبه دقیق از خواص فیزیکی ، خواص حمل و نقل و رفتار فاز برای صنایع نفت و گاز و پالایش – اطمینان از تضمین جریان اقتصادی و دیدار با مقررات زیست محیطی – محاسبه مقدار بازدارنده مورد نیاز برای تشکیل هیدرات – بهبود دقت و کیفیت محصول و بهینه سازی عملیات در پردازش گاز – دارای ابزارهای مکمل،  مانند تجزیه و تحلیل فعال و توانایی به مدل تمام فرآیندهای در یک فرایند نفت و گاز محیط شبیه سازی – تنظیم به تغییر مواد خام و راکتور پالایشگاه – تجزیه و تحلیل، اندازه، و دستگاه های فشار سند در فرایند نفت و گاز

Hysys

نرم افزار Prosper

پراسپر نرم‌افزاری برای طراحی، بهینه‌سازی و بررسی عملکرد چاه‌های نفت و گاز است. این نرم‌افزار به مهندس مخزن یا مهندس بهره‌بردار کمک می‌کند شرایط هیدرولیکی و دمایی لوله‌مغزی (تیوبینگ) و لوله‌های سطحی را با دقت و سرعت مناسبی مدل‌سازی و پیش‌بینی نماید. قابلیت محاسبات حساسیت‌سنجی پراسپر امکان بهینه‌سازی طراحی چاه و نیز بررسی اثرات تغییرات آتی در متغیرها را بر سیستم فراهم می‌آورد.

نرم‌افزار پراسپر قابلیت مدل‌سازی قسمت‌های مختلف چاه (PVT، VLP و IPR) را داراست. با مدل‌سازی هر بخش از سامانه تولیدی، کاربر این امکان را دارد تا بخش مربوطه را با روش تطبیق‌گیری (matching) صحت‌سنجی نماید. بعد از تطبیق مدل ساخته‌شده با شرایط واقعی چاه، نرم‌افزار این قابلیت را پیدا می‌کند تا وضعیت چاه را در شرایط مورد نظر پیش‌بینی نماید.

با استفاده از این نرم‌افزار، کاربر می‌تواند به مباحث تضمین جریان (flow assurance) در چاه و لوله‌های سطحی نیز بپردازد. پراسپر قابلیت‌های تطبیق منحصر‌به‌فردی را ارائه می‌دهد که PVT، روابط جریان چندفازی و عملکرد جریان ورودی (IPR) را با شرایط واقعی تطبیق می‌دهد تا پیش از شروع به پیش‌بینی یا طراحی، مدل مورد اطمینانی ساخته ‌شود.

IPM

نرم افزار PV Elite

یکی از شرکت‌هایی که در بخش نفت، گاز و پتروشیمی نرم‌افزارهای قدرتمندی را ارائه می‌کند شرکت Intergraph است که با نام COADE نیز شناخته می‌شود و زیرمجموعه‌ی گروه بین‌المللی Hexagon محسوب می‌شود. نرم‌افزار PV Elite یا PVElite برنامه‌ی حرفه‌ای برای طراحی مخازن تحت فشار و مبدل‌های حرارتی می‌باشد.

PVElite