نرم افزار های تخصصی مهندسی حفاری

نرم افزار های تخصصی مهندسی حفاری و استخراج

در خصوص نرم افزار های تخصصی مهندسی حفاری و استخراج باید گفت: در سال های اخیر فرآیند طراحی مسیر چاه با توجه به چالش های جدید، همچون افزایش طول حفاری و پیامد آن افزایش مشکلات حفاری، مهندسین را غالباً بسوی استفاده از برنامه حفاری جهتدار چاه ها سوق می دهد.
نرم افزارهای مهندسی حفاری نیز که در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم در جهت پاسخ به این نیاز برآمده اند.

نرم افزار Petrel

Petrel محصول شرکت Schlumberger نرم افزاری یکپارچه برای مطالعه و حل کلیه چالش های زیرزمینی شامل تفسیر اطلاعات لرزه نگاری و شبیه سازی چاه و مسیر حفاری می باشد. پترل که یکی از نرم افزار های تخصصی مهندسی حفاری و استخراج می باشد، فرآیند یکپارچه ای برای توسعه و پایش مدل استاتیک و دینامیک مخزن فراهم کرده که بدین ترتیب کلیه مشکلات ارتباطی بین نرم افزارهای مختلف برای تهیه و توسعه مجزای این مدل ها مرتفع شده و از عدم تطابق داده های ورودی در هر مرحله و یا از دست رفتن آنها در هنگام تبادل داده ها که در هنگام استفاده از نرم افزارهای مختلف اتفاق می افتد جلوگیری می کند.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس تا ماه May سال 2025 می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10  نسخه 64 بیتی نصب و تست شده است.

petrel

نرم افزار Drilling Office

Drilling Office یک مجموعه یکپارچه از ننرم افزار های تخصصی مهندسی حفاری است و مهندسان می توانند برنامه های حفاری را با طرح های یکپارچه و جامع بهینه سازی کنند.

امکانات و ویژگی های نرم افزار Drilling Office :
Data Browser: برنامه ای برای دسترسی آسان به داده های Drilling Office
Survey Editor: کاربر را قادر می سازد تا جهت نقشه برداری را محاسبه و آنالیز کنند.
Well Design: تولید طرح هندسی
Close Approach: کاربران را قادر می سازد به تجزیه و تحلیل خطرات ضد تصادم بپردازند.
Power Draw: دستکاری خروجی گرافیکی ایجاد شده در Drilling Office
DrillSAF: انجام گشتاور و کشیدن آنالیز و آنالیز گرایش BHA
Hydraulics: تجزیه و تحلیل تمیز کردن سوراخ و افت فشار برای مسیر واقعی
DrillViz: نرم افزار تجسم سه بعدی برای تعیین خودکار اندازه مدل, نمایش نقشه برداری و پوشش نقاط و محاسبات دوباره EOU
DrillMap: ارائه اطلاعات برای بهره مندی از حفاری, توسط نمایش خطرات حفاری بالقوه و مدل های پیچیده ژئومکانیکی در یک فرمت که حفاران به راحتی می توانند در استفاده عملی قرار دهند.
OpenSpirit Client: اضافه کردن توانایی به انتقال اهداف و مدار بین Drilling Office و GeoFrame
RiskTRAK: ابزار مدیریت خطرات که یک رویکرد ساخت یافته به دانش برای فرایند حفاری را به ارمغان می آورد.
Sidekick: شبیه ساز پیشرفته ضربه گاز, مناسب برای توسعه شبیه سازی ضربه گاز و هیدرودینامیک

Drilling office

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

جهت رفاه حال شما عزیزان، پکیج نرم افزار دریلینگ آفیس حاوی نرم افزار ویندوز ساز مجازی و فایل ویندوز XP می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز XP  نصب و تست شده است.

نرم افزار Landmark

Landmark یک خدمات محصول بخش حفاری و ارزیابی هالی برتون می باشد که R5000 را راه اندازی کرده است. انتشار نرم افزار همزمان با ارتقاء بیش از 70 محصول. راه اندازی این نرم افزار سطح بی سابقه ای از ادغام اپراتور های نفت و گاز ارائه می دهد.

ویژگی و امکانات Landmark :
یک محیط باز برای نوآوری: محیط DecisionSpace به شما اجازه می دهد تا به ایجاد گردش منسجم محصولات Landmark, برنامه های اختصاصی بپردازید. با این نسخه کاربران از ویژگی های جدید از جمله قابلیت drag-and-drop و افزایش مشاهده مشترک برای هر برنامه در محیط DecisionSpace سود می برند.
مدیریت ساده داده: اپراتور ها می توانند برای نسل ها آینده برای حفظ اطلاعات حیاتی, رسیدگی دنباله دار ایجاد کنند.
دیتابیس OpenWorks R5000 همچنین ادغام دو بعدی و سه بعدی داده های لرزه ای برای قدرت گردش کار اراده می دهد.
تفسیر علوم برتر: ارتقاء قدرتمند برنامه های علوم زمین. از جمله ویژگی های جدید به طور خاص طراحی شده برای افزایش بهره وری کاربران در هنگام کاوش, در نرم افزار PowerView برای تفسیر سطح, ابزار های جدید اجازه همکاری برای برنامه ریزی خوب, گرفتن پروژه حیاتی و اطلاعات سناریو می دهد, در نسخه جدید GeoProbe برنامه پیشرو در صنعت برای تفسیر و تجسم 3D, کاربران هم اکنون می توانند به داده های دو بعدی به طور مستقیم از OpenWorks دسترسی داشته باشند.
گردش حفاری و افزایش بهره وری: فرم ورود اطلاعات در حال حاضر برای نزدیکی مطابقت داده و گردش مورد نیاز برای یک شرکت خاص می تواند سفارشی باشد
برآورد ذخایر دقیق تر: با نسخه های جدید نکسوز و سیستم مدیریت تصمیم گیری (DMS), اپراتور ها می توانند بهتر به کاهش عدم قطعیت, ترکیب عوامل خطر و اهداف کسب و کار در برنامه ریزی گردش کار بپردازند.

landmark

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار Landmark دارای محدودیت در نصب بر روی ویندوز 10 است. برای نصب استفاده از ویندوز 7 توصیه میگردد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 7 نسخه 64 بیت نصب و تست شده است.

نرم افزار SysDrill

Paradigm Sysdrill مجموعه نرم افزار های یکپارچه برای برنامه ریزی خوب و راه حل های حفاری می باشد که به شرکت های خدمات حفاری در زمینه افزایش دقت برنامه ریزی, کاهش خطر حفاری و افزایش اطمینان, کیفیت و دقت موقعیت چاه و بهبود ایمنی حفاری کمک می کند. Sysdrill دارای سه بخش می باشد: Well Planning, Drilling Engineering و Geosteering

ویژگی و امکانات Paradigm Sysdrill :
– صفحه گسترده برنامه ریزی قدرتمند و انعطاف پذیر
– گزینه برنامه ریزی به صورت خودکار برای طراحی خوب و سریع
– پایگاه داده قوی و مقیاس پذیر
– طیف گسترده ای از خطاهای تکنیک مدل سازی برای MWD, gyro و نقشه برداری اینرسیایی چاه
– مدل های مغناطیسی IGRF, BGGM, HDGM, EMM و WMM برای محاسبه
– نمایشگر تعاملی ۳D HTML
– نقشه کشی مهندسی قدرتمند با مجموعه ای از قالب طرح توسعه پذیر
– ادغام کامل با مجموعه برنامه های کاربردی مهندسی حفاری Sysdrill
– تجسم سه بعدی از طراحی چاه در VoxelGeo از جمله اهداف, پوشش و عدم قطعیت چاه
– مدیریت کاربر برای پیکربندی و مدیریت دسترسی کاربر به پایگاه داده Sysdrill
– فهرست گسترده ای از تجهیزات و مواد با قابلیت گسترش توسط کاربر
– مدل سازی سیالات دما برای پیش بینی دقیق تراکم ECD و ESD چاه
– بهینه سازی هیدرولیک و تجزیه و تحلیل برای حفظ ثبات چاه
– گشتاور و کشیدن برای تعیین توانایی مته
– محاسبه حساسیت ضریب اصطکاک با ابزار کالیبراسیون برای تعیین به دفت عوامل اصطکاک
– پشتیبانی اعمال فشار و محاسبه هیدرولیک یکپارچه شده
– چندین حالت بهینه سازی از جمله فشار پمپ, سرعت جریان و…
– مدیریت فشار و محاسبات شیب
– پشتیبانی جریان تقسیم برای هیدرولیک
– تجزیه و تحلیل محدوده انجام محاسبات در اعماق مختلف

sys drill

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10 نسخه 64 بیت نصب و تست شده است.

نرم افزار Drill Bench

Schlumberger Drillbench که یکی از نرم افزار های تخصصی مهندسی حفاری است، یک نرم افزار شبیه سازی حفاری پوبا برای کنترل فشار, کنترل ضربه, مدیریت و عملیات زیر ساختی می باشد. به چالش کشیدن یک حفاری موفق نیاز به درک عمیق از هیدرولیک در طول تمام مراحل عملیت است. روند حفاری بسیار پویا و پیچیده به مدل بوده که به بسیاری از دینامیک ها به طور سنتی نادیده گرفته شده است. با این حال با کاهش حاشیه عملیاتی, تاثیر اثرات پویا در حال رشد است. همراه با افزایش هزینه های ساخت و ساز خوب, مدلسازی دینامیک ضروری و استراتژیک مهمی می باشد. انجام شبیه سازی در این نرم افزار شبیه سازی حفاری پویا, دارای قابلیت های کلیدی تکرار یک عملیات حفاری و ارائه دقت با مدل های ساده حالت پایدار ممکن نیست. نرم افزار Drillbench یک ابزار کاربر پسند را برای تمامی مهندسین حفاری برای به چالش کشیدن حفاری ها فراهم می کند.

Drill Bench

نرم افزار WELLCAT

یکی از موارد بسیار مهم جهت حفاری ایمن و صحیح چاه‌های نفت، طراحی مناسب لوله جداری، لوله مغزی، تجهیزات تکمیل چاه و رشته حفاری می‌باشد. این موارد در چاه‌های HT/HP اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. نرم افزار  WellCat محصول شرکت Halliburton بوده و به مهندسین امکان مدل سازی شرایط پیچیده HT/HP، حفاری آب‌های عمیق و حفاری در لایه های نمکی را می‌دهد تا با در نظر گرفتن نکات فنی و اقتصادی، طراحی مناسب لوله مغزی و لوله جداری را انجام دهند.

WELLCAT

مخازن نفتی، یکی از مهمترین منابع تولید انرژی به شمار می آیند که به دلیل داشتن شرایط ویژه مکانیک سنگی، قابلیت حفظ و نگهداری سیالات هیدروکربنی را دارند. از آنجاکه مهمترین عامل جهت دسترسی به این مخازن نفتی و آگاهی از شرایط زمین در اعماق بیشتر حفر چاه می باشد، لذا یکی از مهمترین فرآیندهایی که در طول زمان بهره برداری از مخزن نفتی، بایستی بدان توجه ویژه ای نمود، پیش بینی و طراحی دقیق پایداری دیواره چاه نفتی و داشتن اطالاعات کافی از وضعیت تنش های برجا منطقه در زمان حفاری چاه های نفتی می باشد. عدم تجزیه و تحلیل دقیق پایداری چاه می تواند مشکلات بسیاری مانند ریزش چاه، شکست، مچالگی لوله جداری،گیرکردن لوله ها و مته حفاری را بوجود آورد. از جمله نرم افزار های تخصصی مهندسی حفاری در این زمینه Flac3D و ABAQUS هستند.

نرم افزار Flac3D

FLAC3D برنامه ای بی نظیر جهت تحلیل لاگرانژی پیوسته پدیده های مختلف زمینی است. اگرچه این برنامه، محصولی قدرتمند در حوزه محاسبات عددی است و کاربردهای زیادی در علم مکانیک دارد ولی استفاده اصلی از این برنامه در رشته های عمرانی، معدنی و کلا مسائل ژئومکانیکال است. این برنامه رفتار غیر خطی سازه ها و تشکیلات احداث شده در بسترهای خاکی، سنگ و سایر مواد مشابه را مدلسازی و ارزیابی میکند. در واقع این محیطها به صورت المانهای به هم تنیده در کنار هم قرار گرفته اند. هندسه هر یک از اجزاء کاملا مشخص و وابسته به فاکتورهای و متریک های مرتبط به خود است. کاربر قادر است با تغییر این پارامترها هندسه به کار رفته را تغییر دهد. تغییرات هر چند ممکن است خطی باشند ولی برآیند تغییرات صورت گرفته در تمامی المانها ممکن است حالتی غیر خطی داشته باشد.

در این شرایط FLAC3D قادر است این رفتارهای خطی و غیر خطی را به خوبی مدلسازی و ارزیابی کند. این برنامه ویژوال است ولی این به این معنا نیست که از کدنویسی بی نیاز هستید، برای مدلسازی حالتهای پیچیده و همچنین دستیابی به توانایی های زیاد این برنامه در بعضی از قسمتها نیازمند کدنویسی هستید. در واقع واسط گرافیکی این برنامه تنها برای سادگی فرایند مدلسازی در اختیار کاربر قرار گرفته است. کاربران حرفه ای برای استفاده حداکثری از برنامه نیازمند کدنویسی هستند. با استفاده از این برنامه میتوان در حفاری های زیرزمینی، پایداری مسیر پیشرفت و استحکام و دوام سازه های نگه دارنده را تحلیل و بررسی کرد. میتوان لودینگهای داینامیک و استاتیک را در شرایط محیطی خشک و اشباع شده مورد بررسی قرار داد. روابط بین خاک، سنگ و سایر مواد را میتوان در برابر سازه های مرتبط تحلیل کرد و بسیاری از مسائل ژئوتکنیکی دیگر.

رمز فایل های فشرده: IME.com

اعتبار لایسنس نامحدود می باشد.

نرم افزار با موفقیت بر روی ویندوز 10 نسخه 64 بیت نصب و تست شده است.

Flac3D

نرم افزار ABAQUS

م‌افزار Abaqus یا ABAQUS محصول شرکت فرانسوی Dassault Systèmes و تحت برند SIMULIA یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارهای CAE (مخفف Computer Aided Engineering و به‌معنی مهندسی به‌کمک رایانه) و به‌طور خاص تحلیل به‌کمک رایانه (Computer Aided Analysis) می‌باشد که زمینه‌ی تحلیل به‌روش اجزاء یا المان محدود (Finite Element Method و به‌اختصار FEM) را فراهم می‌کند. با استفاده از آباکوس حل انواع مسایل، از یک تحلیل خطی ساده تا پیچیده‌ترین مدل‌سازی‌های غیرخطی ممکن خواهد شد. از آن‌جا که آباکوس یک ابزار مدل‌سازی و تحلیل عمومی و گسترده است، استفاده از آن محدود به تحلیل مسائل مکانیک جامدات (تنش-کرنش) نمی‌شود و می‌توان مسایل مختلفی نظیر انتقال حرارت، انتشار جرم، مدیریت  و تحلیل حرارتی اجزای الکتریکی، مسائل مربوط به مکانیک خاک و… را نیز مورد مطالعه قرار داد. روند کلی کار نرم‌افزار در سه بخش کلی پیش‌پردازش، پردازش و پس‌پردازش تقسیم می‌شود که مراحل اول و دوم در نرم‌افزار Abaqus CAEStandard (مخفف Complete Abaqus Environment و همچنین Computer Aided Engineering) انجام می‌شود و بخش نهایی در نرم‌افزار Abaqus Viewer صورت می‌گیرد.

نام و نشان این نرم‌افزار از لغت Abacus در زبان انگلیسی به‌معنای چرتکه، گرفته شده است.

ABAQUS